Łysienie androgenowe

Czy zauważyłeś ostatnio więcej wypadających włosów, lub czy włosy wypadają całymi kosmkami? Czy patrzysz w lustro i widzisz prześwitującą przez włosy skórę głowy? To może być łysienie androgenowe.

Łysienie androgenowe lub łysienie typu męskiego jest odpowiedzialne za zdecydowaną większość wypadania włosów u mężczyzn. Podczas gdy istnieje wiele możliwych przyczyn, dla których ludzie tracą włosy, w tym poważne choroby, reakcje na niektóre leki i, w rzadkich przypadkach, wyjątkowo stresujące wydarzenia, w większości przypadków za łysienie androgennowe odpowiedzialna jest genetyka.

Klienci, którzy dziedziczą łysinę typu męskiego – ich mieszki włosowe posiadają genetyczną wrażliwość na dihydrotestosteron (DHT). Mieszki włosowe wrażliwe na DHT zaczynają się miniaturyzować, skracając żywotność każdego mieszka – ostatecznie zupełnie go spłycając.

Łysienie typu męskiego ogólnie charakteryzuje się początkiem cofającej się linii włosów i przerzedzającej się korony. Włosy w tych obszarach, w tym w skroniach i środkowej części przedniej czaszki, wydają się najbardziej wrażliwe na DHT. Ten wzór ostatecznie rozwija się w bardziej widoczną łysinę na całym wierzchu głowy, pozostawiając tylko obręcz lub wzór “podkowy” w pozostałych partiach. U niektórych mężczyzn nawet ta pozostała część włosów może zostać dotknięta przez DHT.

Co to jest DHT?
Dihydrotestosteron (DHT) jest pochodną lub produktem ubocznym testosteronu. Testosteron przekształca się w DHT za pomocą enzymu 5-alfa-reduktazy. Podczas gdy cały proces genetyczny MPB nie jest całkowicie zrozumiały, naukowcy wiedzą, że DHT zmniejsza mieszki włosowe, a gdy DHT jest tłumione, mieszki włosowe nadal dobrze się rozwijają.

Mieszki włosowe wrażliwe na DHT muszą być wystawione na działanie hormonu przez dłuższy czas, aby zaatakowany mieszek zareagował na proces miniaturyzacji. Dziś, przy odpowiedniej interwencji, proces ten może zostać spowolniony lub nawet zatrzymany, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie wykryty. Pacjenci, którzy dziedziczą łysiny typu męskiego – ich mieszki włosowe posiadają genetyczną wrażliwość na dihydrotestosteron (DHT).

Łysienie androgenowe jest najczęstszą formą wypadania włosów u kobiet. Tego rodzaju dziedziczna utrata włosów może rozpocząć się w dowolnym momencie po okresie dojrzewania i zwykle ma miejsce, jeśli w ogóle, przed ukończeniem czterdziestego roku życia. Kobiety, które cierpią na łysienie androgenowe (AGA), zwykle mają zwiększone przerzedzenie lub rozproszone wypadanie włosów. Najbardziej widoczne jest na kronie głowy tuż za grzywką, często utrzymując przednią linię włosów. 

Diagnozowanie łysienia za pomocą odpowiednich badań krwi i testów Niezwykle ważne jest znalezienie wykwalifikowanego specjalistę, który określi, jaka jest przyczyna utraty włosów. Pozwoli to na rozwiązanie problemu, podczas gdy twój schemat leczenia będzie działał na rzecz stymulowania nowego wzrostu. 

Badania krwi i diagnozowanie utraty włosów u kobiet:

  • DHEA, siarczan DHEA,
  • prolaktyna, stymulująca pęcherzyki (FSH) i hormon luteinizujący (LH),
  • androstenedion,
  • testosteron,
  • TSH (hormon tarczycy),
  • żelazo,
  • morfologia