Czy zauważyłeś ostatnio więcej wypadających włosów, lub czy włosy wypadają całymi kosmkami? Czy patrzysz w lustro i widzisz prześwitującą przez włosy skórę głowy? To może być łysienie androgenowe.

Łysienie androgenowe lub łysienie typu męskiego jest odpowiedzialne za zdecydowaną większość wypadania włosów u mężczyzn. Podczas gdy istnieje wiele możliwych przyczyn, dla których ludzie tracą włosy, w tym poważne choroby, reakcje na niektóre leki i, w rzadkich przypadkach, wyjątkowo stresujące wydarzenia, w większości przypadków za łysienie androgennowe odpowiedzialna jest genetyka.

Klienci, którzy dziedziczą łysinę typu męskiego – ich mieszki włosowe posiadają genetyczną wrażliwość na dihydrotestosteron (DHT). Mieszki włosowe wrażliwe na DHT zaczynają się miniaturyzować, skracając żywotność każdego mieszka – ostatecznie zupełnie go spłycając.

Łysienie typu męskiego ogólnie charakteryzuje się początkiem cofającej się linii włosów i przerzedzającej się korony. Włosy w tych obszarach, w tym w skroniach i środkowej części przedniej czaszki, wydają się najbardziej wrażliwe na DHT. Ten wzór ostatecznie rozwija się w bardziej widoczną łysinę na całym wierzchu głowy, pozostawiając tylko obręcz lub wzór “podkowy” w pozostałych partiach. U niektórych mężczyzn nawet ta pozostała część włosów może zostać dotknięta przez DHT.

Co to jest DHT?
Dihydrotestosteron (DHT) jest pochodną lub produktem ubocznym testosteronu. Testosteron przekształca się w DHT za pomocą enzymu 5-alfa-reduktazy. Podczas gdy cały proces genetyczny MPB nie jest całkowicie zrozumiały, naukowcy wiedzą, że DHT zmniejsza mieszki włosowe, a gdy DHT jest tłumione, mieszki włosowe nadal dobrze się rozwijają.

Mieszki włosowe wrażliwe na DHT muszą być wystawione na działanie hormonu przez dłuższy czas, aby zaatakowany mieszek zareagował na proces miniaturyzacji. Dziś, przy odpowiedniej interwencji, proces ten może zostać spowolniony lub nawet zatrzymany, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie wykryty. Pacjenci, którzy dziedziczą łysiny typu męskiego – ich mieszki włosowe posiadają genetyczną wrażliwość na dihydrotestosteron (DHT).

Łysienie androgenowe jest najczęstszą formą wypadania włosów u kobiet. Tego rodzaju dziedziczna utrata włosów może rozpocząć się w dowolnym momencie po okresie dojrzewania i zwykle ma miejsce, jeśli w ogóle, przed ukończeniem czterdziestego roku życia. Kobiety, które cierpią na łysienie androgenowe (AGA), zwykle mają zwiększone przerzedzenie lub rozproszone wypadanie włosów. Najbardziej widoczne jest na kronie głowy tuż za grzywką, często utrzymując przednią linię włosów. Łysienie typu żeńskiego mierzy się za pomocą skali Ludwiga, jak widać poniżej.

Jak działa łysienie androgenowe u kobiet.
Łysienie androgenowe powoduje, że pęcherzyki stają się wrażliwe na hormony lub androgeny, które już istnieją w twoim ciele. Wewnątrz tych pęcherzyków znajdują się receptory androgenowe. Androgeny (hormony) mówią receptorom androgenów, że produkują mniej włosów. W konsekwencji rosnące cykle są krótsze, a włosy stają się cieńsze i drobniejsze. Podczas gdy nie ma utraty rzeczywistego pęcherzyka, ostatecznie produkcja włosów może całkowicie się zatrzymać.

Jak to się stało?
Enzym znany jako 5-alfa-reduktaza występuje w mieszkach. Kiedy hormon (zazwyczaj testosteron) wiąże się z receptorem androgenowym, uruchamia 5-alfa reduktazę, aby przekształcić ten testosteron w coś o nazwie DHT. Jest to DHT, który odgrywa najbardziej aktywną rolę w niszczeniu produkcji włosów.

Właśnie dlatego “hamowanie DHT” jest tak wielkim hasłem w kręgach wypadania włosów. Rzeczy, które hamują DHT lub działają przeciwko temu procesowi androgenowemu, są uznawane za uzasadnione leczenie wypadania włosów.

Przyczyny łysienia androgenowego u kobiet, Co powoduje?
Cóż, jeśli jego androgenogeneza, to przyczyną są predyspozycje genetyczne. Istnieje jednak wiele innych przyczyn przerzedzania się włosów u kobiet. Dlatego lekarze zazwyczaj zalecają stymulatory wzrostu przed sugerowaniem inhibitorów DHT lub antyandrogenów. Jednak, gdy nie znasz przyczyny utraty włosów, najlepiej jest zastosować podejście wielopłaszczyznowe. Łączenie zarówno stymulantów wzrostu, jak i antyandrogenów we wstępnym schemacie leczenia jest bardzo mądrym i skutecznym sposobem radzenia sobie z tym problemem.

Przyczyny utraty włosów u kobiet mogą być liczne. Dlatego liczne badania krwi są zwykle pierwszym krokiem do zawężenia tego procesu. Wiele schorzeń, takich jak nieregularne miesiączki, hirpoolizm, trądzik i naturalnie wyższe poziomy testosteronu, mogą być czynnikami związanymi z wypadaniem włosów.

Diagnozowanie łysienia za pomocą odpowiednich badań krwi i testów Niezwykle ważne jest znalezienie wykwalifikowanego specjalistę, który określi, jaka jest przyczyna utraty włosów. Pozwoli to na rozwiązanie problemu, podczas gdy twój schemat leczenia będzie działał na rzecz stymulowania nowego wzrostu. 

Badania krwi i diagnozowanie utraty włosów u kobiet:

 • DHEA, siarczan DHEA,
 • prolaktyna, stymulująca pęcherzyki (FSH) i hormon luteinizujący (LH),
 • androstenedion,
 • testosteron,
 • TSH (hormon tarczycy),
 • żelazo,
 • morfologia

Leczenie łysienia androgenowego

Cele leczenia łysienia androgenowego obejmują zwiększenie wzrostu włosów i zatrzymanie progresji łysienia. Przed zaleceniem leczenia klienci powinni zostać dokładnie zbadani przez trychologa, aby ocenić przyczyny wypadania włosów i przeprowadzić badania laboratoryjne, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Istnieją 2 produkty apteczne wskazane do łysienia androgenowego: finasteryd (Propecia) minoksydyl (Loxon). Chociaż obie mogą wykazywać pozytywne wyniki, mogą nie być skuteczne dla wszystkich.

Preparatami, które hamują wypadanie włosów jak również stymulują ich odrost są preparaty trychologiczne. Do intensywnych składników aktywnych w nich zawartych należą: Capixyl, CEGABA, Kapsaicyna, Ekstrakt z Palmy sabałowej.

 • Produkty stymulujące wzrostu włosów są oparte na składnikach zbadanych naukowo i klinicznie o potwierdzonej skuteczności.
 • Wiadome jest, że substancje czynne, takie jak nukleozyd adenozyny, inozytol, kofeina, pochodne puryny i pirymidyny działają stymulująco na wzrost włosów.
 • Pochodne zasad purynowych i pirymidynowych pozwalają uzyskać efekty porównywalne do stosowania minoksydylu.
 • Wiele produktów zawierają kapsaicynę (wyciąg z pieprzu cayenne) do leczenia miejscowego łysienia plackowatego.
 • Capixyl i CEGABA łączą właściwości dość niezwykłe, w wyniku ustalonego klinicznie wzrostu włosów działają pobudzająco, bez jakichkolwiek efektów ubocznych.

Szampon na łysienie

 • Szampon przeznaczony jest do: oczyszczania skóry głowy i włosów.
 • Zmniejsza wypadanie włosów.
 • Wzmacnia i stymuluje wzrost włosów.
 • Regeneruje i chroni warstwę hydrolipidową (olej z oliwek i orzecha kokosowego) i przynosi uczucie świeżości (mentol).
 • Zawiera kompleks stymulatorów wzrostu włosa, takie jak: ekstrakt z łożyska, adenozyny, kofeina, ekstrakt z Caspsicum frutescens, phytestrogens, witaminy i inozytol.
 • Kapsaicyna rozszerza naczynia krwionośne
 • Zawiera on również składnik antyandrogenny – palma sabałowa, która blokuje aktywność dehydrotestosteronu – hormon odpowiedzialny za utratę włosów – łysienie androgenowe.
 • właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągające (ekstrakt z pokrzywy, ekstrakt z jagód głogu).
 • Reguluje aktywność gruczołów łojowych (Wit. B kompleks).
 • Formuła wzbogacona o witaminy, keratynę, kolagen i pantenol dzięki czemu włosy stają się jedwabiste i błyszczące.

Lotion na łysienie / ampułki na łysienie

Lotion hamuje wypadanie włosów i stymuluje ich wzrost.

 • Zawiera kompleks stymulatorów wzrostu włosa tj.: zasady purynowe i pirymidynowe, ekstrakt z łożyska, adenozyny, kofeinę, ekstrakt Capsicum frutescens, fitoestrogeny, witaminy, cynk, żelazo, magnez, krzem, inozytol oraz aminokwasy zawierające siarkę.
 • Zawiera również składniki antyandrogenne: ekstrakt z palmy sabałowej – blokuje działanie dehydrotestosteronu
 • Skompleksowane z białkiem minerały: magnez, żelazo, miedź, krzem i cynk.

Ważne, aby wyróżnić: cynk – zmniejsza on produkcję gruczołów łojowych poprzez hamowanie 5-alfa reduktazy i zapobiega keratynizacji mieszka. Reguluje przetłuszczanie, zapobiega powstawaniu łupieżu tłustego.

 • Rozszerza naczynia krwionośne (Methyl Nikotynian).
 • Keratyna regeneruje włosy osłabione .
 • Regulator sebum (aminokwasy Sulphured kompleks Wit. B)
 • Działanie antybakteryjne i przeciwzapalne (ekstrakt z pokrzywy, ekstrakt z liści oliwek)
 • Przeciwutleniacze, nawilżające i ochronne własności (witaminy C, E, biotyna, pantenol, inozytol, wyciąg z kasztanowca, kompleks witamin A + C + E, ekstrakt z jagód głogu, wiążące DNA i RNA).
 • Pantenol i ekstrakt z liści oliwek mają pozytywny wpływ na strukturę włosów, dzięki czemu włosy są jedwabiste i błyszczące.
 • Zapewnia uczucie świeżości i ciepła (mentol)